MOC ANTYOKSYDANTÓW

CO TO JEST STRES OKSYDACYJNY?

Skóra jest największym organem naszego ciała, który osłania narządy przed czynnikami zewnętrznymi i jest na pierwszej linii ataku przez niekorzystne warunki środowiska w jakim żyjemy. Niezbędna jest jej ochrona przede wszystkim przed stresem oksydacyjnym wywoływanym promieniowaniem UV, zanieczyszczeniem, paleniem papierosów, napięciami emocjonalnymi oraz niewłaściwą dietę. 

Stres oksydacyjny jest wynikiem zaburzonego metabolizmu komórkowego oraz działania czynników zewnętrznych co prowadzi do zachwiania równowagi pomiędzy nadmierną produkcją wolnych rodników, a zdolnością organizmu do neutralizowania ich szkodliwego działania.

O CO CHODZI Z TYMI WOLNYMI RODNIKAMI?

Pierwiastkiem niezbędnym do życia jest tlen ale posiada on też drugą twarz. Jest jednym z najbardziej reaktywnych wolnych rodników, tzw. reaktywane formy tlenu (RFT),  które posiadają wolny elektron, dzięki temu w bardzo łatwy i szybki sposób mogą łączyć się z naszymi białkami, naszym DNA i kraść elektrony z tych cząsteczek zmieniając ich budowę oraz właściwości. Wywołuje to reakcję łańcuchową zakłóceń komórkowych, gdzie komórki zaczynają rosnąć i namnażać się w niekontrolowanym tempie, zakłócając naturalną ochronę skóry i jej funkcje naprawcze. 

CZY WIDAĆ SKUTKI  STRESU OKSYDACYJNEGO?

Możesz łatwo zauważyć na skórze wynik stresu oksydacyjnego poprzez ukazujące się zmarszczki, wypryski trądzikowe, wiotką skórę, przebarwienia i nierówny kolor skóry, stany zapalne i podrażnienia.

ANTYOKSYDANTY 

Do walki z niekorzystnym wpływem stresu oksydacyjnego organizm wykorzystuje antyoksydanty, zwane też przeciwutleniaczami. To związki występujące w naszym organizmie, odgrywające istotną rolę w jego systemie obronnym. Zdrowa skóra jest zdolna sama produkować przeciwutleniacze, które są w stanie hamować uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki. Przeciwutleniacze oddają swój elektron wolnemu rodnikowi w ten sposób neutralizując go. 

Zdolność naszego organizmu do produkcji przeciwutleniaczy zmniejsza się z wiekiem oraz gdy nasza ochrona została naruszona przez niekorzystne czynniki środowiska zewnętrznego. 

Badania wykazały, że miejscowe stosowanie substancji przeciwutleniających może być o wiele bardziej skuteczne niż przyjmowanie suplementów. Ponadto dieta bogata w antyoksydanty również przynosi pożądane efekty.

Miejscowe stosowanie przeciwutleniaczy zapewnia skórze kilka korzyści. Wynika to z faktu, że chociaż spożycie jest niezwykle korzystne dla zdolności produkcji przeciwutleniaczy w naszym ciele, stosowanie miejscowe koncentruje się wyłącznie na poprawie zdrowia i wyglądu naszej skóry.

Jedną z największych zalet miejscowego stosowania antyoksydantów jest działanie odmładzające, ponieważ stres oksydacyjny wpływa na szybsze starzenie się komórek naszej skóry. Stosowanie preparatów z przeciwutleniaczami przywraca skórze młodzieńczy blask, jędrność, niwelują przebarwienia, wyrównując koloryt skóry, łagodzą podrażnienia i stany zapalne. 

POPULARNE PRZECIWUTLENIACZE

Dobroczynne  efekty można uzyskać stosując preparaty na przykład z witaminą C, witaminą A czyli retinolem, witaminą E, niacynamidem – witamina B3, resweratrol, kwasem ferulowym. Obecnie na rynku jest bardzo wiele preparatów do pielęgnacji domowej posiadających w składzie te dobroczynne składniki warto zapytać swojego kosmetologa, który kosmetyk najlepiej wybrać do domowej pielęgnacji.

JAKIE ZABIEGI KOSMETOLOGICZNE POZWOLĄ ZREDUKOWAĆ STRES ANTYOKSYDACYJNY

W gabinecie kosmetologicznym można skorzystać również z zabiegów, które działają leczniczo na skórę z widocznymi już zmianami starzenia oksydacyjnego. Zabiegi takie mają silnie skoncentrowane składniki aktywne, które są dostarczane w głębokie warstwy naskórka, a nawet skóry właściwej gdzie są w stanie naprawić uszkodzenia spowodowane wolnymi rodnikami. Do takich zabiegów można zaliczyć przede wszystkim oczyszczanie wodorowe, które w swojej technologii wykorzystuje jako antyoksydant wodór, który ma ogromną łatwość przenikania do komórek. Świetnym zabiegiem jest również mezoterapia igłowa z odpowiednim koktajlem składników antyoksydacyjnych. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich zabiegów dla danej skóry. 

PODSUMOWANIE

Regularne stosowanie preparatów zawierających antyoksydanty oraz korzystanie z zabiegów w gabinecie kosmetologicznym może w znaczący sposób spowolnić starzenie skóry oraz poprawić jej kondycję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *