Kompleksowy przewodnik dotyczący stosowania kwasów w codziennej pielęgnacji skóry

Kwasy, czyli składniki, które mogą rozjaśnić skórę, zatrzymać rozwój trądziku, pomóc wygładzić drobne linie i zmarszczki, a także dużo więcej.

Informacja, że w twoich produktach do pielęgnacji skóry jest kwas, może brzmieć przerażająco. W rzeczywistości kwasy zmieniają zasady gry w dążeniu do uzyskania gładkiej, wyrównanej i promiennej skóry.

Mogą to być alfahydroksykwasy lub AHA (np. glikolowy lub mlekowy), betahydroksykwas lub BHA (np. salicylowy) lub mogą działać jako rozjaśniacze skóry, usuwając ciemne plamy spowodowane promieniowaniem UV.

Wiedza dokładnie, jakie kwasy są w Twoich produktach i jak one działają, może pomóc Ci znaleźć odpowiednią mieszankę środków przeciwdziałających starzeniu się, aby zbudować codzienną pielęgnację, która zapewni pożądane rezultaty. Ten przewodnik ma Tobie pomóc zrozumieć najpopularniejsze rodzaje kwasów i ich działanie. Będę również oferować produkty zalecane przeze mnie w pielęgnacji domowej moim klientkom. Przygotuj się na blask!

Kwas askorbinowy

Prawdopodobnie najbardziej znany kwas: to witamina C. Jest to jeden ze składników stale polecany przez dermatologów i kosmetologów. Istnieją obszerne opublikowane badania, które pokazują, że witamina C może skutecznie przeciwdziałać efektom starzenia. Po pierwsze, jest przeciwutleniaczem (co oznacza, że chroni skórę przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie), hamuje produkcję melaniny i stymuluje kolagen. Witamina C ma potencjał, by silnie działać na skórę, tylko jeśli jest prawidłowo sformułowana i zapakowana. Kwas askorbinowy może łatwo stać się niestabilny pod wpływem światła.

Rekomenduje markę Mesoestetic lub Sesderma.

Kwas azelainowy

Pochodzący z drożdży kwas azelainowy jest stosowany w leczeniu przebarwień, a niektóre badania sugerują, że jest on również skuteczny w leczeniu ostudy. Melasma, czyli ostuda to stan charakteryzujący się ciemnymi plamami skóry, które często są wywoływane przez ekspozycję na słońce w czasie ciąży.

Jednak to coś więcej niż tylko peeling. Kwas Azelainowy przerywa proces pigmentacji skóry. W szczególności składnik ten hamuje enzym tyrozynazę, który bierze udział w produkcji melaniny. Przy zmniejszonym tworzeniu się pigmentu przebarwienia z czasem znikają. Jeśli masz trądzik różowaty, twój dermatolog może również zalecić miejscowe leczenie preparatem z kwasem azelainowym, ponieważ jest to silny środek przeciwzapalny, który zmniejsza zaczerwienienie i obrzęk.

Rekomenduję preparaty firmy Sesderma oraz Dermomedica.

Kwas ferulowy

Często kwas ferulowy występuje w połączeniu z witaminą C. Jest on stabilizatorem witaminę C. (Witamina E to kolejny stabilizator witaminy C.) Oto dlaczego: Według badań witamina C jest przeciwutleniaczem, substancją chroniącą skórę przed wolnymi rodnikami, które są cząsteczkami uszkadzającymi komórki i przyczyniającymi się do starzenia skóry.

Antyoksydanty to substancje wyłapujące wolne rodniki, a nasze środowisko jest ich pełne. Gdy tylko wejdą w kontakt z zanieczyszczeniami lub światłem UV, ulegają utlenieniu.

Kwas ferulowy odgrywa nie tylko rolę drugoplanową. Sam w sobie jest przeciwutleniaczem, który chroni struktury kolagenu i elastyny ​​w skórze i zmniejsza produkcję pigmentu (rozjaśniając ciemne plamy).

Wypróbuj Mesoestetic AOX Ferulic

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy to alfahydroksykwas pochodzący z trzciny cukrowej, który można znaleźć w środkach oczyszczających, serum, zabiegach (takich jak maseczki) i nawilżaczach. Ponieważ kwas glikolowy może przenikać przez zewnętrzną warstwę skóry i zwiększać obrót komórkowy, jest skutecznym środkiem złuszczającym i może odgrywać różne role w codziennej pielęgnacji.

Jeśli borykasz się zarówno z trądzikiem, jak i starzeniem się skóry, glikol jest dla Ciebie. To składnik, który może upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Glikol jest szczególnie skuteczny w leczeniu skóry skłonnej do trądziku i przebarwień. Kiedy możesz rozwiązać wiele problemów związanych ze skórą za pomocą jednego produktu, możesz zaoszczędzić czas. Glikol działa najskuteczniej, gdy pozostaje na skórze. Zamiast używać glikolowego środka myjącego, zalecam tonik, serum lub krem z kwasem glikolowym.

Wypróbuj ampułki Mesoestetic Glycolic+E+F.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (HA) jest stosowany w preparatach nawilżających i kremach  przeciwdziałających efektom starzenia ze względu na jego właściwości wygładzające skórę. Z pewnością jest skuteczny i jako naturalny składnik skóry, pobiera wodę ze środowiska i może zatrzymać ją zwiększając swoją objętość nawet 1000 razy.

Po nałożeniu składnik wypełnia zewnętrzną warstwę komórek skóry, zmiękczając zmarszczki i wzmacniając blask. To powiedziawszy, tylko tyle może zrobić. Kwas hialuronowy jest zbyt dużą cząsteczką, aby dotrzeć do skóry właściwej (głębszej warstwy skóry), więc nie stymuluje produkcji kolagenu.

Wypróbuj Mesoestetic HA Densimatrix Serum.

Kwas kojowy

W procesie fermentacji grzybów powstaje kwas kojowy. Ponieważ kwas kojowy hamuje tyrozynazę (która jest odpowiedzialna za produkcję melaniny, pigmentu obecnego w skórze), jest dodawany do produktów, które mają rozjaśnić skórę i nadać jej blask.

Wypróbuj PCA Skin Pigment Gel HQ

Kwas mlekowy

Ten alfahydroksykwas pochodzi ze sfermentowanego mleka. Kwas mlekowy to jedyny kwas AHA, który jednocześnie nawilża i złuszcza. Przez to, żę nawilża jest jednocześnie delikatniejszy.

Kwas Migdałowy

Kolejny kwas z kategorii AHA, kwas migdałowy to ekstrakt z gorzkich migdałów, który ma delikatne właściwości złuszczające. Ponieważ powoli wnika w skórę, jest mniej drażniący niż inne kwasy, nawet w przypadku wrażliwych typów skóry.

Kwas migdałowy również lubi olej, co oznacza, że ​​może pomóc regulować produkcję sebum.

I to jest środek przeciwstarzeniowy. W małym badaniu z udziałem 24 dorosłych osób w średnim wieku, stosowanie produktu kwasu migdałowego na skórę dwa razy dziennie przez cztery tygodnie poprawiło jędrność skóry o 24 procent, zgodnie z artykułem opublikowanym w grudniu 2018 roku w czasopiśmie Facial Plastic Surgery.

Wypróbuj krem Dottore Hydratore z 5% kwasem migdałowym.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy należy do kategorii zwanej betahydriksykwasy (BHA). Prawdopodobnie znasz go jako środek na trądzik – i tak jest. Złuszcza zewnętrzną warstwę skóry. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, więc może również wnikać głębiej w pory, gdzie pomaga pozbyć się zanieczyszczeń i nagromadzeń. Pomaga to odblokować pory, aby zapobiec wypryskom. W przypadku trądziku zalecam stosowanie raz dziennie środka myjącego zawierającego kwas salicylowy w leczeniu wyprysków.

Wypróbuj Sesderma Salises Pienisty krem bez mydła.

O czym należy pamiętać podczas stosowania kwasów na skórze?

Miejscowe stosowanie niektórych kwasów może uczynić skórę wrażliwą na słońce, więc pamiętaj o codziennym stosowaniu kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania, aby chronić cerę. Pamiętaj też, że jest to obszerna lista kwasów, które odgrywają różne role w skórze. Twój kosmetolog może pomóc Ci określić, które z nich są najlepsze dla Twojego typu skóry i problemów. Możesz zmarnować dużo pieniędzy na majsterkowanie przy pielęgnacji urody, a możesz skorzystać z porad specjalisty i mieć pielęgnację ustawioną do potrzeb Twojej skóry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *