HIPOALERGICZNY, CO TO WŁAŚCIWIE OZNACZA?

 

Czy zdażyło Ci się użyć kosmetyku, który był oznaczony jako hipoalergiczny, a pomimo tego wywołał reakcję skórną? Nigdy celowo nie mamy zamiaru użyć produktów do pielęgnacji skóry lub kosmetyków, które wywołają reakcję alergiczną, ale czasami, pomimo naszych najlepszych starań, tak właśnie się dzieje. Kiedy nie masz czasu lub cierpliwości, aby przyjrzeć się każdej etykiecie, każdemu składnikowi na wszystkich kupowanych i używanych produktach, prawdopodobnie kierujesz się od razu do działu oznaczonego jako „hipoalergiczne”. Ale jeśli kiedykolwiek zostałeś spalony (dosłownie i w przenośni) przez produkt, który był rzekomo hipoalergiczny, prawdopodobnie masz pytania i wątpliwości.

Na początek wszystko, co musisz wiedzieć o składnikach do pielęgnacji skóry wywołujących alergie i jak najlepiej ich unikać w swoich produktach. Co oznacza „hipoalergiczny”?

W branży kosmetycznej jest wiele nieokreślonych standardów, a „hipoalergiczność” to tylko jeden z nich. Nie ma definicji ani nie regulacji prawnych stosowania terminu„ hipoalergiczny ”w obszarze kosmetyków, co oznacza, że ​​technicznie należy on do kategorii oświadczeń marketingowych. Ostatecznie oznacza to, że każda marka ma autonomię w określaniu znaczenia tego terminu w kontekście jej produktów.

Zazwyczaj większość marek używa terminu „hipoalergiczny ”, aby zaznaczyć, że produkt zawiera mniej składników, o których wiadomo, że wywołują reakcję alergiczną – nacisk kładziony jest na „mniej ”, ponieważ istnieje tak wiele znanych alergenów i nie ma uniwersalnego regulującego standardu regulującego klasyfikowanie substancji potencjalnie alergizujących. Dlatego nie można mieć pewności, że produkt nie wywoła reakcji alergicznej u 100% użytkowników.

Czy produkty oznaczone jako „hipoalergiczne” są bezpieczne?

Niestety nie. Nie ma możliwości, aby konsument miał absolutną pewność, że produkt oznaczony jako „hipoalergiczny” nie wywoła reakcji alergicznej. Jest mnóstwo składników i chemikaliów, na które ludzie są uczuleni, więc nie można zagwarantować, że żaden z milionów konsumentów, którzy mogą kupić ten produkt, nie będzie uczulony na coś w składzie. Najlepszym sposobem, aby uchronić się przed reakcją alergiczną, jest wiedzieć, na jakie składniki jesteś uczulony lub wrażliwy przed użyciem, i zawsze sprawdzać składy. Ale niestety wszystko ma potencjał alergizujący.  W​ dowolnym momencie możesz rozwinąć nową alergię. Możesz jutro obudzić się i mieć nową alergię. Tak więc to, że od lat używasz produktu bez problemu, nie oznacza, że ​​nie jest on winowajcą, próbując dowiedzieć się, co jest przyczyną Twojej wysypki.

Jakie są typowe reakcje alergiczne skóry?

Najczęstszą reakcją alergiczną na produkt kosmetyczny jest kontaktowe zapalenie skóry. Dzieje się tak, gdy naskórek skóry wykazuje nadwrażliwość na substancję chemiczną lub składnik produktu kosmetycznego, co powoduje reakcję, taką jak podrażnienie, pieczenie, pokrzywka, wysypka lub inna reakcja zapalna.

Jak przetestować nowy produkt?

Jeśli podejrzewasz alergię bo prawie wszystko co nałożysz na skórę powoduje jej podrażnienie to często dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie wykonanie testów płatkowych, podczas których możemy wyizolować pojedyncze alergeny wywołujące reakcję. Jeśli to niemożliwe, możesz przeprowadzić test nowego produktu w domu. Przed nałożeniem produktu na twarz, skórę głowy lub ciało spróbuj przetestować niewielką ilość produktu na wewnętrznej stronie nadgarstka lub w zagięciu łokcia. Nałóż niewielką ilość produktu na miejsce i przykryj. Sprawdź obszar po 24–48 godzinach, aby zobaczyć, czy nie zaobserwujesz żadnych niepożądanych reakcji, takich jak wysypka, chroniczne pieczenie lub swędzenie. Jeśli zrobisz to z wieloma produktami w czasie, możesz zacząć szukać wzorów niektórych składników, które są w tych produktach i mogą być winowajcą.

Jeśli borykasz się z wrażliwą skórą po pierwsze, współpracuj z dobrym kosmetologiem aby lepiej zrozumieć swoją skórę i opracować najlepiej dostosowaną pielęgnację skóry. Po drugie, zacznij zwracać uwagę na składniki produktów do pielęgnacji skóry, aby dowiedzieć się, które składniki mogą być dobre dla Twojej skóry, a które nie. Wyzwalacze alergii skórnych każdego z nas są wyjątkowe i warto dokładnie zrozumieć, które z nich powodują konkretne problemy.

Jeśli ten tekst był dla Ciebie wartościowy zostaw komentarz oraz  podziel się  nim z innymi udostępniając go.
Kosmetolog Sylwia Sankowska

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *